• * Tilmeld
  • * Log ind
  • * OSS
Boardindeks ‹ Filmsnak ‹ Genrefilm

Diskussionsforum for "Uncut-relaterede" film. Dvs. så godt som alle film i de fantastiske genrer..
Skriv et svar
178 indlæg • Side 10 af 12 • 1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12

Indlægaf Mads » ons 2. sep 2009 14:29

Media Blasters har lige offentliggjort en liste over titler, som udsendes næste år:

KID WITH THE GOLDEN ARM
IRON BODYGUARD
LION VS. LION
MAGNIFICENT RUFFIANS
BRAVE ARCHER 2
THE REBEL INTRUDERS
BRAVE ARCHER 3
THE LADY IS THE BOSS
MASKED AVENGERS
CHINATOWN KID


Alle titlerne har været udsendt i Hong Kong og andre steder før. Men med den høje kvalitet deres SB udgivelser har haft indtil videre, er der stadigvæk noget at glæde sig til. Bliver især spændende med Chinatown Kid. Celestials hidtidige version er en forkortet udgave i forhold til den som mange fans kender fra video, men forhåbentligt lykkes det at finde frem til en længere udgave.
Brugeravatar
Mads
 
Indlæg: 1276
Tilmeldt: søn 17. apr 2005 12:21
Top

Indlægaf Jack J » ons 2. sep 2009 16:23

Absolut herligt, at der er nogen, der udgir noget SB! Jeg håber dog også, at de sidste SB horrorfilm også kommer hen ad vejen. Og 3 DEADLY ANGELS.
Det er synd for købmanden. Hold du kæft din idiot, han er jo stendød, ka' du ikke se det mand! Ja, det har Djævle-John sørget for!
Brugeravatar
Jack J
 
Indlæg: 5842
Tilmeldt: tirs 28. aug 2007 20:25
Geografisk sted: Somewhere outside
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf Mads » tors 3. sep 2009 10:11

Der er heldigvis flere selskaber i USA, som udsender Shaw titler stadigvæk. Well Go USA har f.eks. Holy Flame of the Martial World på vej. Men Media Blasters er altså toppen, både hvad angår kvalitet og ekstramateriale.
Brugeravatar
Mads
 
Indlæg: 1276
Tilmeldt: søn 17. apr 2005 12:21
Top

Indlægaf Jack J » søn 6. sep 2009 05:20

Mads Jensen skrev:Celestials releaseplan for 2009/2010 inkluderer efter sigende følgende titler:

Battle for the Republic of China (1981)
The Black Enforcer (1972)
Black Magic Part II (1976)
The Brain Stealers (1968)
Dark Semester (1968)
Deadly Angels (1977)
Enchanted Chamber (1968)
Forever Diamonds (1968)
The Gambling Syndicate (1973)
Ghosts Galore (1982)
Girl’s Diary (1975)
Hong Kong – Manila –Singapore (1965)
Hong Kong Godfather (1985)
I will finally knock you down, Dad! (1984)
Interlude on Rails (1977)
The Killer (1971)
The Killer has no Return (1997)
Killers on Wheels (1976)
Legend of Feng Hsui (1979)
Love Lock (1975)
Mad, Mad 83 (1983)
Mini-Skirt Gang (1975)
Mission Impossible (1970)
The Mysterious Lady-Killer (1977)
Na Cha and the 7 Devils (1971)
Operation Lipstick (1966)
Painted Faces (1988)
The Psychopath (1978)
The Purple Shell (1967)
Red Beard (1971)
Ripples (1969)
Sing High Sing Low (1967)
Starry is the Night (1988)
Temperament of Life (1975)
Thief of Thieves (1975)
Three Stooges go Undercover (1984)
The Villains (1972)

http://www.shaw-brothers-reloaded.com/F ... 4&start=15


Jeg fik en interessant email fra den gamle Eastern Heroes-skribent Mike Thomason, som hele tiden har været skeptisk mht de nye Celestial-titler, og han siger, at nyheden og listen med disse film er blevet fjernet fra Shaw Brothers Reloaded-sitet. Og hvis man klikker det link, du har smidt der, Mads, så komme man godt nok til den gamle tråd, men også i tråden er listen blevet fjernet!!! :? :? :?

Jeg håber det ikke, men det kunne desværre godt være, at han har ret og at det har været snyd hele vejen igennem.
Det er synd for købmanden. Hold du kæft din idiot, han er jo stendød, ka' du ikke se det mand! Ja, det har Djævle-John sørget for!
Brugeravatar
Jack J
 
Indlæg: 5842
Tilmeldt: tirs 28. aug 2007 20:25
Geografisk sted: Somewhere outside
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf Mads » søn 6. sep 2009 11:47

Har godt set at listen er væk fra SBR forummet. Den stod også på et tidspunkt under deres nyheder, men ikke længere. Ikke noget godt tegn.

Men under alle omstændigheder er alt hvad jeg har kunnet finde om den liste, uanset om det er for eller imod, stadig kun baseret på rygter og spekulationer. Også det som kommer fra Mike Thomason.
Brugeravatar
Mads
 
Indlæg: 1276
Tilmeldt: søn 17. apr 2005 12:21
Top

Indlægaf Jack J » søn 6. sep 2009 12:17

Ja, det er klart. Jeg skyder heller ikke den fede kælling, før ballet er forbi. Eller hva' det nu hedder. Men det ser li'godt noget mystisk ud. :?
Det er synd for købmanden. Hold du kæft din idiot, han er jo stendød, ka' du ikke se det mand! Ja, det har Djævle-John sørget for!
Brugeravatar
Jack J
 
Indlæg: 5842
Tilmeldt: tirs 28. aug 2007 20:25
Geografisk sted: Somewhere outside
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf Diabolik » søn 6. sep 2009 12:50

Mads Jensen skrev:Skuespillerne i filmen optrådte desuden sammen i flere andre SB-film og gik under navnet 'the venom mob': De stod selv for koreografien i de fleste af deres film, som hører til de blodigste og mest akrobatisk udførte kung fu film, som Shaw Brothers producerede. Et par af de allerbedste venoms-klassikere (udover den første) er Flag of Iron, Crippled Avengers, Masked Avengers, Five Elements Ninjas og Magnificent Ruffians.


Tak, Mads... Det er rigtig fedt at du kommer med nogen heads-up på SB... Jeg kender ikke ret meget til deres film, så det er dejligt at du pointer nogen ud!!! Har lige set Flag of Iron... Fin, fin underholdning der sagtens kan tåle en gensyn ved en senere lejlighed!!!
Billede Billede
/D
Facebook Fanpage: Danish Ex-rental VHS Appreciation Group (DEVAG) | Facebook Group: From the Police... with Thanks! | DEVAG's Danish Trailer Channel | Diabolik's Tapes for Trade
Brugeravatar
Diabolik
 
Indlæg: 1305
Tilmeldt: tirs 26. jul 2005 17:39
Geografisk sted: A scary place
Top

Indlægaf Mads » søn 6. sep 2009 19:38

Fedt Diabolik, glæder mig at du kan bruge mine anbefalinger til noget. Flag of Iron er som sagt også en af mine venoms-favoritter. Media Blasters har lige udsendt den på R1 DVD, jeg håber på at den dukker op med posten i næste uge. Ser meget frem til at få den med engelsk dub.

Har i dag genset Crippled Avengers. Måtte lige have den genopfrisket, efter første omgang Five Venoms på 35mm i går. September er venoms-måned!

I øvrigt, hvis du både har lyst til at se en supergod Shaw-klassiker, og samtidig få en god del nørdviden med i købet, så kan jeg varmt anbefale Media Blasters DVD af Heroes Two. Det var Media Blasters første Shaw-udgivelse, og den indeholder et hæsblæsende godt kommentarspor af 'sifu' Linn Haynes (R.I.P.), desværre det eneste han nåede at lave inden sin alt for tidlige død. Hvis du kan følge med, er der en guldgrube af information at finde der.
Heroes Two er desuden det logiske sted at starte, hvis du vil i gang med Chang Cheh's første håndfuld 'shaolin'-film (de efterfølgende er Men from the Monastery, Shaolin Martial Arts, Five Shaolin Masters og Shaolin Temple). De er lavet tidligere end venoms-filmene, og virker måske ikke helt så imponerende, hvis man sammenligner dem. Venoms-filmene har et klart element af fantasifuld opfindsomhed og akrobatiske opvisninger, hvor shaolin-filmene til gengæld er mere forankrede i 'ægte' kung fu stilarter og kinesisk historie. Begge 'serier' - som jo altså ikke er sammenhængende hvad plot angår, men i form af tema, stil og koreografi - er i mine øjne underholdning i topklasse.

Tjek den originale Heroes Two trailer her:

http://www.youtube.com/watch?v=Bhh9gFX0I6s

Billede
Brugeravatar
Mads
 
Indlæg: 1276
Tilmeldt: søn 17. apr 2005 12:21
Top

Indlægaf Mads » søn 6. sep 2009 19:43

Jack J skrev:Ja, det er klart. Jeg skyder heller ikke den fede kælling, før ballet er forbi. Eller hva' det nu hedder. Men det ser li'godt noget mystisk ud. :?


Shaw Brothers Reloaded har jo lavet et lignende nummer før, dengang de annoncerede den famøse euro-tour med mange af de store Shaw stjerner, som desværre viste sig at være pure opspind. Den gik jeg ellers og troede fuldt og fast på i lang tid, jeg ventede endda med at planlægge ferie så længe som muligt. Men hva, sådan er det at være blåøjet fanboy.

Jeg må indrømme at jeg troede mere på det denne gang, især fordi jeg ved at SBR får meget af deres stof direkte fra Celestial. Jeg vælger stadigvæk at tro på, at der nok er noget om snakken - du ved, "ingen røg i den fede kællings cigar uden en tændstik", eller hvad det nu er man siger - men jeg holder mine forventninger lidt på vågeblus indtil videre.
Brugeravatar
Mads
 
Indlæg: 1276
Tilmeldt: søn 17. apr 2005 12:21
Top

Indlægaf Diabolik » fre 13. nov 2009 23:15

Har lige fået et SB-flip... Her hvad jeg har luret indtil videre!!! Og det fede er, at jeg ikke er træt af at se dem endnu!!! Thanks, Mads, for at kaste lys på deres film!!!!! Er der andre jeg burde tjekke ud?

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

Billede

/D

NB: Måske er de ikke alle lige gode, men jeg har da immervæk set dem til ende!!! :wink:
Facebook Fanpage: Danish Ex-rental VHS Appreciation Group (DEVAG) | Facebook Group: From the Police... with Thanks! | DEVAG's Danish Trailer Channel | Diabolik's Tapes for Trade
Brugeravatar
Diabolik
 
Indlæg: 1305
Tilmeldt: tirs 26. jul 2005 17:39
Geografisk sted: A scary place
Top

Indlægaf Mads » søn 15. nov 2009 14:45

Well, jeg kan se at du især går efter film med sværdkampe, så du bør i hvert fald skaffe dig One-armed Swordsman trilogien. Lady Hermit bør man også se, og selvfølgelig også den blodige Secret Service of the Imperial Court.

Jeg synes også at du i den grad mangler at se nogle af Chang Chehs tidlige kung fu klassikere med David Chiang og Ti Lung. Som minimum:

Vengeance!
The Duel
Duel of Fist
The Angry Guest

-og så selvfølgelig Shaolin filmene, som jeg skrev om længere oppe..
Brugeravatar
Mads
 
Indlæg: 1276
Tilmeldt: søn 17. apr 2005 12:21
Top

Indlægaf Diabolik » søn 15. nov 2009 17:43

Mads Jensen skrev:Well, jeg kan se at du især går efter film med sværdkampe, så du bør i hvert fald skaffe dig One-armed Swordsman trilogien. Lady Hermit bør man også se, og selvfølgelig også den blodige Secret Service of the Imperial Court.

Jeg synes også at du i den grad mangler at se nogle af Chang Chehs tidlige kung fu klassikere med David Chiang og Ti Lung. Som minimum:

Vengeance!
The Duel
Duel of Fist
The Angry Guest

-og så selvfølgelig Shaolin filmene, som jeg skrev om længere oppe..


Your wish is my command, Sifu Jensen!!! OAS og Secret Service of the Imperial Court er nu bestilt!!!

Til andre interesserede, så vil jeg lige påpege en rigtig 'sleeper': Portrait in Crystal!!!! 76 mins. blodig fantasy... Føj, hvor er den et hit!!!!! Køb!!!!

Billede

For ebay'erne: Den billigste (forsendelse inkl.): http://cgi.ebay.com/Portrait-In-Crystal ... 2556a3a6a5
Facebook Fanpage: Danish Ex-rental VHS Appreciation Group (DEVAG) | Facebook Group: From the Police... with Thanks! | DEVAG's Danish Trailer Channel | Diabolik's Tapes for Trade
Brugeravatar
Diabolik
 
Indlæg: 1305
Tilmeldt: tirs 26. jul 2005 17:39
Geografisk sted: A scary place
Top

Indlægaf Jack J » lør 21. nov 2009 02:34

Åhh so very depressing:

http://www.kungfucinema.com/forums/show ... php?t=9340

(scroll ned til indlæg #4)


Personligt tror jeg ikke på...

Celestial has postponed and/or abandoned all activities in regards to a new second wave of Shaw releases in Asia.


- hvis man spørger undertegnede, så vil jeg sige, at der aldrig var nogen planer at udgive alle disse film fra Celestials side. Personligt vil jeg afskrive det hele som snyd og bedrag fra nogen "fans". Trist, trist, trist. :cry:
Det er synd for købmanden. Hold du kæft din idiot, han er jo stendød, ka' du ikke se det mand! Ja, det har Djævle-John sørget for!
Brugeravatar
Jack J
 
Indlæg: 5842
Tilmeldt: tirs 28. aug 2007 20:25
Geografisk sted: Somewhere outside
  • Hjemmeside
Top

Indlægaf Mads » lør 21. nov 2009 10:09

Ja ærgeligt er det jo, uanset om man tror at det er overlagt snyd eller ej. Men som der også står i tråden, er det da glædeligt at der stadig udkommer Shaw Bros film rundt omkring i verden. Både titler som ikke tidligere har været udsendt, og andre som kommer i bedre udgaver end i Hong Kong.

Jeg ser bl.a. frem til at Media Blasters udsender The Deadly Duo på Blu Ray til januar:
http://www.hkflix.com/xq/asp/filmID.552 ... etails.htm
Brugeravatar
Mads
 
Indlæg: 1276
Tilmeldt: søn 17. apr 2005 12:21
Top

Indlægaf Morbid Angel » lør 21. nov 2009 10:53

Mads Jensen skrev:Ja ærgeligt er det jo, uanset om man tror at det er overlagt snyd eller ej. Men som der også står i tråden, er det da glædeligt at der stadig udkommer Shaw Bros film rundt omkring i verden. Både titler som ikke tidligere har været udsendt, og andre som kommer i bedre udgaver end i Hong Kong.

Jeg ser bl.a. frem til at Media Blasters udsender The Deadly Duo på Blu Ray til januar:
http://www.hkflix.com/xq/asp/filmID.552 ... etails.htm

Hvilke er udkommet andetsteds som ikke er udkommet i HK?

Mvh

MA
Morbid Angel
 
Indlæg: 498
Tilmeldt: fre 13. apr 2007 07:59
Top

ForegåendeNæste

Skriv et svar
178 indlæg • Side 10 af 12 • 1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12

Tilbage til Genrefilm

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 8 gæster

    Boardindeks ‹ Filmsnak ‹ Genrefilm
  • Skift skriftstørrelse
  • Udskriv emne
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Style created by David Jansen @ IDLaunch
Danish translation & support by Olympus DK Team