• * Tilmeld
  • * Log ind
  • * OSS
Boardindeks ‹ Filmsnak ‹ Genrefilm

Diskussionsforum for "Uncut-relaterede" film. Dvs. så godt som alle film i de fantastiske genrer..
Skriv et svar
5 indlæg • Side 1 af 1

Hjælp til titel?

Indlægaf Thomsen » tirs 2. mar 2010 00:47

Jeg har de sidste dage af en eller anden grund tænkt på en film, jeg enten så eller mere sandsynligt så dele af indenfor de seneste år.

Jeg ved, at den blev sendt på TV2 Film. Som jeg husker det, så handler den om en gruppe unge, der enten vil lave en film eller også er spøgelsesjægere og vil undersøge et hjemsøgt hus. Jeg kan huske noget med, at de sætter kameraer op, og at en går ovenpå, og der sker et eller andet med ham. Jeg mener, at huset enten er en gammel sydstats plantage eller sådan et "southern gothic" hus, men måske blander jeg den sammen med "The Skeleton Key", der blev sendt nogenlunde samtidigt på kanalen. Det er en nyere film - formentligt fra efter 2000.

Der er ikke meget at gå efter, men ringer der en klokke hos nogen?
Brugeravatar
Thomsen
 
Indlæg: 706
Tilmeldt: lør 30. dec 2006 00:38
Geografisk sted: Frederiksberg
Top

Indlægaf AvatarDK » tirs 2. mar 2010 12:01

Måske kan det være Return to House on Haunted Hill? Lavede lige en søger på google efter den titel og TV2Film og fik denne side smækket i hovedet:

http://www2.fantastik.dk/tv-guide_liste.php

Check nederst. Der står godtnok at den blev vist på TV3 men check filmen lige over den .... Dada... The Skeleton Key.

Kan være et tilfælde dog.
Brugeravatar
AvatarDK
 
Indlæg: 577
Tilmeldt: ons 23. maj 2007 10:13
Top

Indlægaf Anders » tirs 2. mar 2010 12:08

Det kunne også godt lyde lidt som "The Haunting".. Den er dog lidt ældre end 2000..
Do you serve food here?
- Best in mexico!
.. I kinda' doubt that!
Anders
 
Indlæg: 324
Tilmeldt: man 2. mar 2009 12:04
Geografisk sted: Århus
Top

Indlægaf Thomsen » tirs 2. mar 2010 14:29

Det er desværre hverken Return to House on Haunted Hill eller The Haunting. Huset er ikke et stort palæ (=mansion) som i de to film, men mere en landlig bolig. Jeg skulle nok have været mere præcis i min beskrivelse, men med "southern gothic" mente jeg et af de her gamle, flereetagers træhuse, man tit ser i film, der foregår i sydstaterne.

Filmen kan nemt være lidt ældre end år 2000, men jeg tror ikke, den er meget ældre. Jeg mindes, at jeg slog den op, dengang den kørte, og at det var en forholdsvis ny film.


Tusind tak for buddene dog! :)
Brugeravatar
Thomsen
 
Indlæg: 706
Tilmeldt: lør 30. dec 2006 00:38
Geografisk sted: Frederiksberg
Top

Indlægaf Vang » tirs 2. mar 2010 16:48

Kan det være "My Little Eye"? Ikke ret god, men den har nogle ret lækre (spooky) natoptagelser fra kameraer skjult rundt omkring i huset.: http://www.uncut.dk/show_review.php?review_id=647
Brugeravatar
Vang
 
Indlæg: 1394
Tilmeldt: fre 31. dec 2004 02:23
Geografisk sted: Odense C
  • Hjemmeside
Top


Skriv et svar
5 indlæg • Side 1 af 1

Tilbage til Genrefilm

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 4 gæster

    Boardindeks ‹ Filmsnak ‹ Genrefilm
  • Skift skriftstørrelse
  • Udskriv emne
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Style created by David Jansen @ IDLaunch
Danish translation & support by Olympus DK Team