Side 1 af 1

Halloween: Phew!

Indlæg: ons 1. nov 2006 19:03
af Gynther Meyer
De sidste par år er halloween-hysteriet taget til her i DK. Da det begyndte for nogle år siden var jeg selv een af dem der var begejstret for at denne horror-tradition fra usa endelig var kommet til dk. "Wow, nu begynder folk at se horrorfilm hele oktober måned og tv-kanalerne vil slås om at vise de fedeste gyser-ting" tænkte jeg i min naivitet. Well, lo and behold, det er ren forretningspolitik. Mens der ikke er det supermarked og den bank der ikke forpasser chancen til at bruge det i reklamer så blir der vist NUL horrorfilm på tv. Jeg checkede tv-guiden og IKKE EN ENESTE af de danske kanaler (jeg checkede ikke betalings-filmkanaler) viste horrorfilm. Det bedste bud var Arte der viste Suspiria, men kun dubbet til fransk. Øv. Men såh det sæfølli godt man har en dvd-afspiller! But still!

Re: Halloween: Phew!

Indlæg: tors 2. nov 2006 01:46
af Vang
Gynther Meyer skrev:Mens der ikke er det supermarked og den bank der ikke forpasser chancen til at bruge det i reklamer så blir der vist NUL horrorfilm på tv!

Jeg bitchede sådan cirka om det samme i min tv-film-klumme på bagsiden af Fyens Stiftstidende i tirsdags, men det ser dog en anelse mere interessant ud på lørdag og søndag (d. 4. og 5. november), hvor det dog er betalingskanalerne og svensk 1 der tager det største træk med gyserne. Af praktiske årsager har de danske religionsfascister (folkekirken) jo besluttet at Halloween (Allehelgensaften) i Danmark skal falde på en søndag - dvs. den første søndag i november i stedet for den 31. oktober som alle andre steder :wink:

Re: Halloween: Phew!

Indlæg: fre 3. nov 2006 14:20
af Skøtt
Halloween er fedt, fordi det er DARK MAGIK!

Billede

Indlæg: man 6. nov 2006 19:22
af Gynther Meyer
Jeg bitchede sådan cirka om det samme i min tv-film-klumme på bagsiden af Fyens Stiftstidende i tirsdags


Desværre får de ikke Fyns S. på det lokale biblo. :cry:

Indlæg: tirs 7. nov 2006 08:43
af Vang
Gynther Meyer skrev:
Jeg bitchede sådan cirka om det samme i min tv-film-klumme på bagsiden af Fyens Stiftstidende i tirsdags


Desværre får de ikke Fyns S. på det lokale biblo. :cry:


Fair nok det er jo også på Djævleøen :-)

Indlæg: tirs 7. nov 2006 13:01
af Ash
TCM (Tror jeg det var) viste faktisk nogle fede film.

Freaks (1932)

Det ondes magt (1967)

Rædslen fra himmelrummet (1960)

Dr. Jekyll og Mr. Hyde (1941)

Dr. Jekyll og Mr. Hyde (1931)

Nåede at optage dem alle :D

Indlæg: fre 10. nov 2006 18:45
af Gynther Meyer
Har netop købt de to Dr. Jekyll-film på den nye danske dvd (begge på samme dvd), der er kommet. TCM sender iø altid horrorfilm til Halloween.