Side 1 af 1

Amatør-kortfilm

Indlæg: ons 7. dec 2011 13:04
af Anders
Hej. Jeg skal i forbindelse med et projekt i skolen lave en kortfilm sammen med 3 andre, og det er under noget af et tidspres. (Den skal være færdig fredag kl 12.00)
I den forbindelse har vi skrevet en scene, som består af én person der bliver kørt ned. Vi har bilen, og vi har en privat vej i mørket, hvor jeg tænker det er nemmest at lave scenen. Jeg ville høre om nogen af jer har en fed idé til, hvordan scenen kunne laves.
Sådan som jeg har tænkt det, tager vi scenen i 3 perspektiver. Først inde fra bilen, fra førerens synsvinkel, hvor der jo opstår en naturlig panik, dernæst ude fra bilen, fra siden, hvor man både kan se bilen og personen der bliver ramt (måske i slowmotion?), og til sidst fra offerets perspektiv, hvor man ser forlygterne komme nærmere - og så klippes der til sort skærm, med et skrig og et ordentlig brag.

Hvis nogen har en fed idé til hvordan det kunne blive bedre ville jeg synes det var super fedt :)
Har nemlig overhovedet ingen erfaring, og som sagt er vi under et kæmpe tidspres.

På forhånd tak.

Indlæg: ons 7. dec 2011 15:43
af Morbid Angel
Det ville være bedre at ikke have skrig og brag til sidst men kun mørke, så kan folk selv fantasere sig til hvad der sker ;)

Mvh

MA

Indlæg: lør 10. dec 2011 23:02
af Anders
Morbid Angel skrev:Det ville være bedre at ikke have skrig og brag til sidst men kun mørke, så kan folk selv fantasere sig til hvad der sker ;)

Mvh

MA


Sjovt du siger det, det var også dét vi endte med at bruge. :) Valgte at lave den i 'memento'-stil, hvor vi startede med slutscenen, og så kørte i omvendt rækkefølge. En lille perle ;)
Tak for det.