Side 1 af 1

Hey Music Lover!!

Indlæg: tirs 6. jan 2009 17:37
af Diabolik
Vil bare gøre opmærksom på dette formidable soundtrack fra Beat Records!!
Billede
(http://www.beatrecords.it/shop.asp?idprodotto=CSC002&lingua=i)
Indeholder musik fra Massimo Dallamano's La Polizia Chiede Auito (What Have They Done to Your Daughters? / SOS Special Force), Roberto Infascelli's La Polizia Sta a Guardare (Ransom! Police Is Watching / Den Store Den Store Kidnapning) og Luciano Ercoli's La Polizia Ha le Mani Legate (Killer Cop / Killer Cop).
Hold kæft, hvor er det godt!!! Selv nogle af mine venner der ikke kender en dyt til italo-crime, har rost denne cd til skyerne!!!
Stelvio Cipriani at his best!!!
/D

Indlæg: ons 7. jan 2009 01:59
af AvatarDK
Yep det er glimrende album... Havde det i afspilleren så sent som idag :) Men Stelvio Cipriani hører jo også til i den tunge ende af italienske soundtrack-komponister. Selve filmen La polizia chiede aiuto er nu heller ikke så ringe :) Har endnu ikke fået set de andre film der er tracks fra på udgivelsen.

Lige en rettelse: Albummet er udgivet af Chris' Soundtrack Corner og ikke Beat Records :wink:


For at fortsætte i samme tråd vil jeg da gerne komme med en rekommendering af soundtracket fra Corruzione al palazzo di giustizia af Pino Donaggio udgivet af svenske Fin de Siècle... Det er ikke mindre end fabelagtigt og noget af det bedste jeg har hørt til en italiensk 'krimi', og det siger bestemt ikke så lidt.

http://www.findesieclemedia.com/fds/?p=111
Billede

Indlæg: ons 7. jan 2009 15:02
af Diabolik
Hva' døv'len, er du her endnu? :lol: Long time, no see!!!

AvatarDK skrev:Lige en rettelse: Albummet er udgivet af Chris' Soundtrack Corner og ikke Beat Records :wink:

Sorry, my bad... Jeg blandede liiige udgiver og indkøber sammen!!! :oops:

/D

Indlæg: tors 8. jan 2009 09:23
af AvatarDK
Diabolik skrev:Hva' døv'len, er du her endnu? :lol: Long time, no see!!!

Jo tak skal du have.... Har ikke den store tid til at skrive for meget på fora, derfor disse lange blackouts :)

Diabolik skrev:Sorry, my bad... Jeg blandede liiige udgiver og indkøber sammen!!! :oops:

Ah det kan ske selv for den værste :wink: Beat Records har dog en dejlig shop, har selv brugt den et par gange eller tre.

For at blive på sporet har jeg netop smidt Bruno Nicolai's score til La dama rossa uccide sette volte (The Red Queen Kills Seven Times) på.... Det er dælme også dejlig lytning.