• * Tilmeld
  • * Log ind
  • * OSS
Boardindeks ‹ Diverse ‹ Sniksnak

Tal frit for leveren om alt fra din syge moster, din forkærlighed for Britney Spears eller om hvor mange øl du kan drikke på en time. Kort sagt alt, hvad der er off-topic.
Skriv et svar
4 indlæg • Side 1 af 1

Dexter

Indlægaf Giordani » fre 1. jun 2007 16:22

Har lige brugt to dage af min læseferie på at gnave mig igennem første sæson af "Dexter", og hvilken fryd og gammen det var. Jeg kan virkelig anbefale at rive 11-12 timer ud af kalenderen, bare for at blive groft underholdt.

I dagtimerne er Dexter Morgan er en retsmediciner der har specialiseret sig i blodstænksanalyser fra mordscener. Om natten jagter han seriemordere, slår dem ihjel, napper et lille trofæ fra disse lig i form af blod, med andre ord han er selv et monster (dog nakker han kun bad guys).

Nedenstående link leder direkte hen til hele sæson 1, i streamet format.

Have fun :-)

http://www.flickpeek.com/tv/Dexter_129/Season-1_0/
Brugeravatar
Giordani
 
Indlæg: 84
Tilmeldt: tirs 7. mar 2006 04:04
Geografisk sted: kbh. v.
Top

Indlægaf Nicolai » fre 1. jun 2007 16:53

Tak for anbefalingen! Lyder sgu spændende. Ikke mindst når det er med Michael C. Hall. Bliver interessant at se ham i den rolle.
Fed tagline forresten: "Takes life. Seriously." :lol:
Brugeravatar
Nicolai
 
Indlæg: 1615
Tilmeldt: søn 7. maj 2006 18:15
Top

Indlægaf GinJohn » man 20. aug 2007 22:19

Kommer snart på Tv3...
Brugeravatar
GinJohn
 
Indlæg: 40
Tilmeldt: tors 3. feb 2005 22:29
Geografisk sted: Århus
Top

Indlægaf Giordani » tirs 21. aug 2007 15:07

GinJohn skrev:Kommer snart på Tv3...


I skal virkelig glæde jer, da der er tale om en forrygende serie :-) Jeg er normalt ikke den store fan af serieformatet, men i dette tilfælde åd jeg hvert minut råt.

Til jer der har set sæson 1, der er baseret på Jeff Linsay's roman "Darkly Dreaming Dexter", kan jeg sige at sæson 2 starter d. 30 September på HBO. De 2 første afsnit af sæson 2 har været leaked, og det eneste jeg kan sige er, at denne sæson ser ligeledes enormt spændende ud. Dog er sæson 2 ikke baseret på bog nr. 2, "Dearly Devoted Dexter", men er afkom af en flok manuskriptforfatteres fantasi.

Glæd jer :-)
Brugeravatar
Giordani
 
Indlæg: 84
Tilmeldt: tirs 7. mar 2006 04:04
Geografisk sted: kbh. v.
Top


Skriv et svar
4 indlæg • Side 1 af 1

Tilbage til Sniksnak

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 14 gæster

    Boardindeks ‹ Diverse ‹ Sniksnak
  • Skift skriftstørrelse
  • Udskriv emne
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Style created by David Jansen @ IDLaunch
Danish translation & support by Olympus DK Team